Zarządzanie to niełatwy obszar. Zarządzanie środkami finansowymi – jeszcze trudniejszy. Zarządzanie finansami w podmiotach leczniczych jest przedmiotem zainteresowania nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Problematyka ta ma szczególne znaczenie w kontekście zmian demograficznych – starzenia się społeczeństw, wydłużania czasu trwania życia. Specjalistyczną wiedzą są zainteresowani zarządzający finansami tych jednostek, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). I to właśnie do nich, ale także do studentów uczących się podstaw zarządzanie podmiotami leczniczymi oraz słuchaczy studiów podyplomowych adresowana jest ta publikacja.
Książka dostępna jest w formie pdf na stronie
Publikacja dzieli się na dwie części.
W pierwszej części autorka dr Kamila Stańczak-Strumiłło omówiła podstawy zarządzania finansami podmiotów leczniczych.
Autorem drugiej części jest dr hab. inż. Roman Kotapski prof. UEW z Katedry Rachunku Kosztów, Zarządzania Podatkami i Controllingu.
Prof. Kotapski przedstawił wiele przykładów budżetów podmiotów leczniczych (szpitali, przychodni, zakładów opiekuńczych), które mogą być pomocą do ich praktycznego wykorzystania w zarządzaniu. Jest to efekt prowadzonych wieloletnich badań naukowych oraz autorskich wdrożeń budżetowania, zakładowych planów kont, kalkulacji kosztów usług medycznych i zasobów oraz wdrażanych systemów informatycznych wspomagających controlling m.in. w szpitalach, przychodniach, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.
Książka pokazuje, jak można wdrażać efekty pracy naukowej w praktyce działalności podmiotów leczniczych.
Publikacja sfinansowana została ze środków projektu PROgram Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (ProUG)
Więcej informacji na stronie: