szpital

Wrocław ul. Komandorska 118/120. Historia pewnego miejsca

Siedzibą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu jest kompleks budynków, z których część należała do zniszczonego wiosną 1945 roku w okresie walk o Festung Breslau Szpitala Miejskiego im. Johanna Wenzla Hanckego (Wenzel-Hancke Krankenhaus). Był to drugi co do wielkości szpital przedwojennego Wrocławia.

1150x180

Opowiadamy o miejscu, gdzie niemal od 70 lat (od 1954 roku) mieści się największa wrocławska uczelnia ekonomiczna.

W tym roku nasza Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu obchodzi jubileusz 75-lecia działalności.
Więcej o jubileuszu na stronie https://75lat.ue.wroc.pl/

Przedstawiamy przedwojenną historię miejsca, które jest siedzibą UEW.


Breslau

W 1871 roku Wrocław liczył ponad dwieście tysięcy mieszkańców i zajmował trzecie miejsce wśród największych miast Cesarstwa Niemieckiego. W 1910 roku liczba wrocławian podwoiła się do pięciuset dwunastu tysięcy. W 1913 roku w kasach wrocławskich dworców kolejowych sprzedano ponad cztery miliony biletów. 


Ten chyba największy w dziejach Wrocławia rozwój aglomeracji miał bezpośredni wpływ na powstanie szpitala, w którego murach mieści się obecnie nasza uczelnia.


Niezbędny wobec zwiększającej się populacji wrocławian był bowiem rozwój sieci placówek opieki medycznej. W XIX wieku Wrocław nawiedzały epidemie cholery – w roku 1831, 1836, 1843, 1855, 1866. 

Wenzel-Hancke Krankenhaus

Otwarcie szpitala przy Neudorfstrasse (dziś ulica Komandorska) nastąpiło 1 stycznia 1878 roku. Początkowo, z powodu braku materiałów budowlanych, planowano stworzenie oddziału tylko na dwadzieścia łóżek, ale dzięki inicjatywie Rady Miejskiej zorganizowano zbiórkę pieniędzy i ostatecznie powstał oddział mogący pomieścić pięćdziesięciu chorych. 

  • W marcu 1878 roku wybuchła epidemia tyfusu plamistego i lecznica pełniła rolę ośrodka leczenia oraz kwarantanny zarażonych. 
  • W kolejnych latach powstały nowe pawilony dla zakaźnie chorych.
  • Pod koniec XIX wieku szpital wzbogacił się o oddział urazów wewnętrznych i oddział chirurgiczny. 
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - brama szpitalna
Jeden z ocalałych budynków szpitala im. Johanna Wenzla-Hanckego ze szpitalną bramą wjazdową

W 1920 roku Wenzel-Hancke Krankenhaus mógł przyjąć ponad sześciuset pacjentów.  
Tyloma miejscami dziś dysponuje wrocławski szpital przy ulicy Fieldorfa.

Szpital przy Neudorfstrasse był drugą co do wielkości lecznicą przedwojennego Wrocławia. Największą był Szpital Wszystkich Świętych (Allerheiligen Hospital),  po wojnie znany wrocławianom jako Szpital im. Babińskiego. 

O historii miejsca, gdzie dziś mieści się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, opowiada reportaż Radia Wrocław


Polecamy także 

Polecamy

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we…

1150x180