Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy. Po czynach ich poznacie…

Przed wybuchem wojny w Ukrainie we Wrocławiu mieszkało 100 tysięcy Ukraińców – pracowali, studiowali, wzbogacali życie kulturalne i społeczne, byli ważną cząstką życia naszego miasta. Od marca 2022 roku Wrocław stał się zupełnie innym miastem. Przyjęliśmy pod nasz dach tysiące wojennych uciekinierów, służymy pomocą i wsparciem, łóżkiem i strawą. Staramy się tym ludziom – ofiarom historii – organizować codzienne życie. Jak pomaga nasza uczelnia?

1150x180

Od początku istnienia uczelni byliśmy związani z tak zwanymi Kresami Wschodnimi, szczególnie ze Lwowem.

Wyższa Szkoła Handlowa, z której wywodzi się dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, rozpoczęła działalność 75 lat temu, w lutym 1947 roku.

Siłą uczelni są jej wykładowcy. W lipcu 1947 roku uczelnia zatrudniała trzydzieści osób, w tym dziewięciu profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych oraz jedenastu zastępców profesora. Kadra wykładająca na WSH rekrutowała się przede wszystkim z wybitnych praktyków życia gospodarczego. Przyjechali do Wrocławia z różnych ośrodków akademickich przedwojennej Polski, ale większość z nich byli to pracownicy uczelni lwowskich, wykładowcy Uniwersytetu Jana Kazimierza i Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie oraz Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. 
Wśród studentów WSH, którzy rozpoczęli naukę w 1947 roku i przybyli do Wrocławia z różnych regionów Rzeczypospolitej najwięcej, bo aż 12%, pochodziło z województwa lwowskiego.   

Tak rozpoczęła się historia naszej uczelni. Na Kresach Wschodnich są jej korzenie.

Dziś, 75 lat później, wspieramy całym sercem mieszkańców Ukrainy. Za słowami wsparcia idą także konkretne działania.

Pomagamy

24 lutego 2022 roku Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w imieniu społeczności akademickiej opublikował następujący list:

Drogie Studentki, drodzy Studenci, szanowni Pracownicy i Doktoranci,

na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu studiuje ponad dwustu obywateli Ukrainy. W obliczu bardzo niepokojących wiadomości napływających z Waszej Ojczyzny, chcę wraz ze społecznością akademicką przekazać Wam wyrazy wsparcia. Mam nadzieję, że dzięki współpracy wielu narodów szybko uda się przywrócić stabilną sytuację w Ukrainie. Kraj ojczysty powinien być domem, do którego każdy zawsze może wrócić.

Zapewniam Was o naszej solidarności z obywatelami Ukrainy

Rektor

Prof. Andrzej Kaleta

W wyjątkowo trudnej sytuacji trwającej w Ukrainie wojny Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu podjął działania, które mają pomóc naszym ukraińskim studentom.

Dla studentek i studentów UEW pochodzących z obszaru objętego działaniami wojennymi przygotowano pakiet pomocowy.

Kierownictwo UEW w ramach wsparcia naszych studentów zadecydowało o:

1) zawieszeniu pobierania opłat za studia i akademiki na okres siedmiu miesięcy. Decyzją Władz Uczelni wszystkie opłaty związane z czesnym oraz opłatami za zakwaterowanie zostają odroczone do 30 września.

2) elastycznym podejściu do procesu kształcenia, w tym m.in. zapewnieniu studentkom i studentom z Ukrainy możliwości wzięcia rocznego urlopu dziekańskiego, a w dowolnym momencie jego skrócenia i kontynuowania kształcenia na UEW. Aby ukraińscy studenci i studentki UEW, którzy pomimo działań wojennych mieli możliwość nauki, uczelnia uruchamia możliwość uczestniczenia w zajęciach w formie zdalnej za pomocą platformy MS TEAMS.

Uczelnia zapewnia także pomoc, która będzie udzielana w wielu aspektach dotyczących między innymi:

 • wsparcia finansowego,
 • elastycznego podejścia do procesu kształcenia studentów z Ukrainy,
 • pomocy prawnej,
 • wsparcia psychologicznego,
 • zapewnienia podstawowych potrzeb żywieniowych,
 • opieki medycznej,
 • wsparcia logistycznego.

Mając na względzie pilną potrzebę wsparcia finansowego dla studentów z Ukrainy, podjęto decyzję o uruchomieniu zbiórki pieniędzy przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie naszych studentów z Ukrainy oraz ich rodzin.

Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A.

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Nr rachunku przeznaczony tylko na wpłaty darowizny:
83 1600 1462 1898 8543 7000 0006
Numer IBANPL83 1600 1462 1898 8543 7000 0006
Numer BIC/SWIFTPPABPLPK

Cel wpłaty: Darowizna na rzecz studentów UEW oraz ich rodzin

Więcej informacji na stronie.

Zbiórka dla Ukrainy

Samorząd studentów UEW organizuje zbiórkę dla Ukrainy, to wspólna akcja w ramach „Wrocław solidarny z Ukrainą”.

Kiedy: od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00 (w czwartki 10:00 – 20:00).

Gdzie: w budynku A – wejście od strony budynku Z (UWAGA do miejsca zbiórki prowadzą przygotowane drogowskazy).

Zbierane są następujące artykuły:

 • żywność długoterminowa (makaron, ryż, konserwy, itd.),
 • śpiwory oraz koce,
 • środki higieny osobistej (szczoteczki i pasty do zębów, bielizna, pieluchy dla dzieci oraz dla dorosłych, podpaski, tampony, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżone, papier toaletowy, mydło/żel pod prysznic, szampon, itp.),
 • ręczniki papierowe,
 • świece,
 • baterie,
 • zapalniczki,
 • apteczki,
 • mleko w proszku dla dzieci, zupki dla dzieci.
  Zbiórka prowadzona będzie do odwołania. 

Ukraina Cafe

W trosce o bliskich naszych studentów pochodzących z Ukrainy otworzyliśmy Ukraina Cafe. To miejsce wytchnienia, w którym możecie odpocząć, napić się gorącej kawy lub herbaty. Na najmłodszych czekają tam m.in. zabawki, kolorowanki i bajki.
Ukraina Cafe jest otwarta w zależności od potrzeb przebywających tutaj rodzin, po wcześniejszym umówieniu. Wolontariuszki rozmawiają w języku polskim i ukraińskim.

Gdzie? Ukraina Cafe znajduję się w Domu Studenckim Ślężak (Ślężna 33).

więcej informacji

Pomoc dla Ukrainy

Słowa wsparcia są niezwykle ważne, ale to konkretne działania pomagają żyć.

Polecamy

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we…
Serce boli na wieść o bombardowaniu ukraińskich miast przez sowieckich okupantów. W pamięci wraca ciepły kwiecień 2007 roku, w którym do wschodniej i zachodniej Ukrainy, w poszukiwaniu nowych…

1150x180