Polska w ekonomicznych wykresach

Nasz zaprzyjaźniony portal Bankier.pl opublikował post 10 wykresów o Polsce, które warto zobaczyć. Warto je poznać, aby choć po części zrozumieć zmiany zachodzące w naszym kraju.

1150x180

Obrazki z walczących powodzią Niemiec przypominają Polakom powódź stulecia. Inflacja w Polsce szaleje. Jak zrozumieć to wszystko? Jak oswoić galopujące zmiany? Jak planować życie?
Na pewno nie kierując się subiektywnymi – bo czy są inne? – dyskusjami na forach. Aby zobaczyć rzeczywistość, emocje warto wsadzić do pandorowej puszki, a sięgnąć po… cyfry.
Z dziesięciu wykresów Bankiera (cały artykuł dostępny jest na stronie), wybrałam kilka. Jakim kluczem się kierowałam? Jestem szczęśliwą mamą szczęśliwych młodożeńców i przyglądam się z uwagą, jak wspólnie budują obraz swojej rodziny. Są absolwentami dobrych uczelni, mają pracę i już przed ślubem udało im się kupić małe mieszkanie. Są na swoim. Ale rzeczywistość polsko-covidowa nie jest łatwa. Czy boją się macierzyństwa? Czy boją się ubóstwa, chorób, braku emerytury? Wybrane wykresy z artykułu Bankiera są w pewnym stopniu ilustracją do ich myśli.


Dobór będą wstępem do felietonów o tej tematyce autorstwa naszych naukowców z UEW.

Kiedy decydujemy się na macierzyństwo?

Dziesięć lat temu statystyczną mamą stawała się 23-latka. Dziesięć lat temu moja córka zapewne zdecydowałaby się na dziecko pod koniec studiów. Poznałabym swojego męża na studiach, na studiach zdecydowaliby się na macierzyństwo (i tacierzyństwo) po kilku latach związku, bowiem dziecko to – jak mówi psychologia rozwoju – naturalny kolejny etap w relacji.
Zofia poznała swojego męża po studiach, ten czas wykorzystała na podróże, nawiązywanie wielu kontaktów, korzystanie z wszelkich uroków życia młodego mieszkańca „globalnej wioski”.


Dziecko? Najpierw uwijmy gniazdo

Tymczasem sytuacja mieszkaniowa polskich rodzin znacząco ulega zmianie na lepsze. O czym informuje kolejny wykres.

Duża rodzina. To przeżytek

Duża rodzina? Niestety, w statystykach królują bezdzietne pary.

Do kiedy i na kogo muszę pracować?

W 2050 roku na stu Polaków tylko dwudziestu kilku będzie miało mniej niż 17 lat. Za to ponad pięćdziesięciu z tej setki będzie emerytami.

Na temat

Demografia jest jednym z obszarów badawczych naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zapraszamy do lektury:

  1. Jako demograf zajmuję się opisem zjawisk ludnościowych. Korzystam z wiedzy specjalistycznej, wiarygodnych źródeł danych, choć zestawienia nie zawsze są kompletne, próbuję w prosty sposób objaśnić, co widzę. 

Wykresy o stanie naszych portfeli i pragnień konsumenckich

I co z tego, że będziemy zarabiać coraz więcej…

… skoro możemy kupić mniej zdrowych krajowych owoców.

Wykresy pochodzą z artykułu „10 wykresów o Polsce, które warto zobaczyć”, Bankier.pl, 01.06.2021 https://www.bankier.pl/wiadomosc/10-wykresow-o-Polsce-ktore-warto-zobaczyc-8123953.html?smclient=5536c744-855d-419c-a55c-8999ce93e70e&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

Polecamy także:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/10-wykresow-z-raportu-NBP-o-inflacji-ktore-warto-zobaczyc-8152055.html

Polecamy

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we…
Serce boli na wieść o bombardowaniu ukraińskich miast przez sowieckich okupantów. W pamięci wraca ciepły kwiecień 2007 roku, w którym do wschodniej i zachodniej Ukrainy, w poszukiwaniu nowych…

1150x180