onboarding

Onboarding na uczelni wyższej? O tak!

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

1150x180

Witamy na pokładzie! Tymi słowami chciałby być powitany każdy nowy pracownik firmy. Serdeczność, otwarte ramiona, uśmiech, życzliwe odpowiedzi na wszelkie – nawet najdziwniejsze pytania (a hulajnogę mogę trzymać w biurze?) – to postawy, które już pierwszego dnia mówią wiele o nowym pracodawcy. Mówią: szanuję cię, cieszę się, że jesteś z nami. Na tym głównie polega siła dobrze przeprowadzonego onboardingu. 

Czy wiecie, że…
Ponad 200% pensji pracownika – tyle kosztuje zrekrutowanie jego następcy
.

Nasza uczelnia bardzo ceni swoich nowych specjalistów. To oni usprawniają pracę całej społeczności. Zaokrętowanie odbywa się dwa razy w miesiącu. Organizatorami onboardingu na UEW są pracownice Sekcji ds. Komunikacji i Działu Rozwoju i Rekrutacji Pracowników przy udziale specjalistów z jednostek uczelnianych. Spotkanie odbywa się w nowoczesnej eleganckiej sali konferencyjnej w budynku rektoratu w sympatycznej kawiarnianej atmosferze. Bierze w nim udział grupa (od dwóch do sześciu) nowo zrekrutowanych pracowników oraz przedstawiciele jednostek, których szkolenie jest niezbędne do rozpoczęcia pracy.

Pierwszego dnia zatrudnienia w UEW pracownik uczestniczy w szkoleniu „Witamy w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu”, które obejmuje m.in.: 1) szkolenie bhp i ppoż., 2) szkolenie z przepisów archiwizacyjnych w UEW, 3) szkolenie z obszaru bezpieczeństwa informacji, 4) spotkania informacyjne z przedstawicielami DRiRP, Sekcji Socjalnej, Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. 

Zatrudniałem się już w kilku firmach, ale tak sympatycznie, kompleksowo i z taką klasą nigdzie nie byłem przyjmowany – powiedział po onboardingu, który odbył się 4 maja 2022 roku nasz nowy spec od IT. Pozostałych sześciu świeżo zaokrętowanych pracowników UEW było równie zadowolonych. Ze szkolenia wyszli jak grupa dobrych znajomych po mile spędzonym czasie. Onboarding to nie tylko nauka, ale także okazja do integracji. 

Koniec zatem z krążeniem po labiryntach nieznanej jeszcze nowicjuszowi instytucji. Koniec zmagania się ze swoją niewiedzą i rosnącą z każdym chwilę pytaniem: czy ja dam sobie radę w pracy, skoro nie mogę trafić do pokoju Z?

Program zaokrętowania nowych pracowników na pokładzie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Kilka szybko płynących godzin nie tylko dają słuchaczom kompendium wiedzy o uczelni i przepisach, ale są okazją do zawarcia znajomości. Tak tworzą się kapitały społeczne:)

Pracownicy opuścili salę pełni wiedzy, uśmiechnięci, zaprzyjaźnieni i… z pakietem powitalnym pod pachą. Któż nie lubi dostawać prezentów?

Pakiet powitalny dla nowych pracowników zawiera między innymi notatnik, smycz, znaczek UEW i firmową butelkę na wodę. Jesteśmy eko:) 

Czy wiecie, że..
O 50% zwiększa się produktywność pracowników w organizacjach z mądrze przeprowadzonym onboardingiem


Dane procentowe pochodzą ze strony Poradnik o onboardingu Pracowników dla HR’owców | GroMar.

Polecamy

Serce boli na wieść o bombardowaniu ukraińskich miast przez sowieckich okupantów. W pamięci wraca ciepły kwiecień 2007 roku, w którym do wschodniej i zachodniej Ukrainy, w poszukiwaniu nowych…

1150x180