Niski wzrost – wielki człowiek… Mała prośba. To Się Liczy!

Dr Daniel Papla, pracownik Katedry Ubezpieczeń UEW choruje na achondroplazję. Wykłada, publikuje, podróżuje. Teraz potrzebuje naszej pomocy.

1150x180

Dr Daniel Papla to rozpoznawalna postać. Jego pojazd od lat sprawnie przemyka przez meandry naszej uczelni. Od lat… Dziś, po ponad dziesięciu latach intensywnego użytkowania, wózek stał się zużyty i zawodny. Awarie stały się codziennością. Nowy specjalistyczny wózek elektryczny kosztuje 42 tys. złotych. Portal siepomaga.pl zebrał już połowę kwoty.

Pomóżmy. Dołączmy się do zbiórki.

Wystarczy wejść na stronę https://www.siepomaga.pl/daniel-papla i dołączyć do akcji.


Życie bez wózka? Ja takiego nie znam. Dla niektórych oznacza dramat, koniec marzeń, czasem życia… Dla mnie to jedyna codzienność, jaką mam i staram się korzystać z niej na 100%! Przecież innego życia mieć nie będę, a chcę czerpać z tego wszystkiego, co oferuje mi świat!  Choroba uniemożliwiła mi poruszanie się o własnych siłach. Jedyną szansą na normalne życie jest specjalistyczny wózek elektryczny… 

Dr Daniel Papla

https://www.ue.wroc.pl/pracownicy/daniel_papla.html

Przybliżmy postać naszego naukowca. Wiemy, komu pomagamy.

W 2003 roku obronił pan rozprawę doktorską na temat Teoria rynku efektywnego i jej zastosowanie na rynku polskim, która została nominowana do nagrody Prezesa Rady Ministrów. A jaka była droga do tego miejsca kariery?

Z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu jestem związany od 1992 roku. Wówczas zacząłem studia na ówczesnym Wydziale Zarządzania i Informatyki. Nasza uczelnia nosiła wtedy nazwę Akademia Ekonomiczna im Oskara Langego. Studia ukończyłem jako najlepszy student, ale dodam, że bez pomocy moich koleżanek i kolegów z mojego roku (i nie tylko), nigdy by mi się to nie udało.

Po studiach rozpocząłem pracę w 1997 roku jako asystent w Katedrze Inwestycji Finansowych i Ubezpieczeń.

Od początku moje zainteresowania naukowe krążyły wokół rynków finansowych i kapitałowych, zwłaszcza wokół ich teoretycznych podstaw funkcjonowania i empirycznego badania ich charakterystyk.

W 2016 roku przeniosłem się do Katedry Ubezpieczeń. Moje zainteresowania naukowo-badawcze to nadal ekonomia finansowa i ekonometria, a dokładnie modelowanie szeregów czasowych, analiza i prognozowanie, modelowanie finansowe i analiza ekonometryczna, zwłaszcza w aspekcie wielowymiarowym.

W pracy naukowej współpracowałem z wieloma osobami z naszej uczelni, dzięki czemu w moim dorobku znajdują się liczne artykuły dotyczące rynków kapitałowych, cyklu życia przedsiębiorstw czy nawet symulacji i gier ekonomicznych związanych z ubezpieczeniami emerytalnymi.
Jestem autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji, z których część jest angielskojęzyczna. Współpracowałem także z czasopismami zagranicznymi. Publikowałem m.in w: Economic Computation and Economic Cybernetics Studies and Research, Baltic Journal of Economics, Journal of Pension Economics & Finance i Applied Economics Letters.

A poza pracą? Jakie są pana zainteresowania pozazawodowe?

Jestem zapalonym modelarzem redukcyjnym, przede wszystkim samolotowym. A lotnictwo od dziecka bardzo mnie pociągało, choć niestety z oczywistych względów pilotem zostać raczej nie mogę.

Interesuję się także literaturą fantastyczno-naukową, a także podróżami i zwiedzaniem Polski.

Podróżuję z moją żoną – ona na rowerze lub pieszo, ja na wózku. Te eskapady umożliwiał nam sprawny wózek elektryczny. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, jedne z najciekawszych to Bory Dolnośląskie, trasa z Jeleniej Góry do Karpacza, Schronisko nad Łomniczką. Wędrowaliśmy także przez Półwysep Helski z Władysławowa do Helu, tę trasę pokonaliśmy nawet kilkakrotnie. Dziś niestety, ze względu na stan wózka elektrycznego, nasze wyprawy zostały zawieszone.

Daniel Papla

Sprawny wózek elektryczny to moje być albo nie być… 

https://www.siepomaga.pl/daniel-papla

Polecamy

Bill – tak bowiem wszyscy się do Minskera zwracali – pojawił się na uczelni w 1989 roku. Stał się symboliczną personifikacją przemian w Polsce. Jako native speaker z doświadczeniem…

1150x180