Dr Daniel Papla to rozpoznawalna postać. Jego pojazd od lat sprawnie przemyka przez meandry naszej uczelni. Od lat… Dziś, po ponad dziesięciu latach intensywnego użytkowania, wózek stał się zużyty i zawodny. Awarie stały się codziennością. Nowy specjalistyczny wózek elektryczny kosztuje 42 tys. złotych. Portal siepomaga.pl zebrał już połowę kwoty.
Pomóżmy. Dołączmy się do zbiórki.
Wystarczy wejść na stronę https://www.siepomaga.pl/daniel-papla i dołączyć do akcji.
Życie bez wózka? Ja takiego nie znam. Dla niektórych oznacza dramat, koniec marzeń, czasem życia… Dla mnie to jedyna codzienność, jaką mam i staram się korzystać z niej na 100%! Przecież innego życia mieć nie będę, a chcę czerpać z tego wszystkiego, co oferuje mi świat! Choroba uniemożliwiła mi poruszanie się o własnych siłach. Jedyną szansą na normalne życie jest specjalistyczny wózek elektryczny…
Dr Daniel Papla
https://www.ue.wroc.pl/pracownicy/daniel_papla.html
Przybliżmy postać naszego naukowca. Wiemy, komu pomagamy.
W 2003 roku obronił pan rozprawę doktorską na temat Teoria rynku efektywnego i jej zastosowanie na rynku polskim, która została nominowana do nagrody Prezesa Rady Ministrów. A jaka była droga do tego miejsca kariery?
Z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu jestem związany od 1992 roku. Wówczas zacząłem studia na ówczesnym Wydziale Zarządzania i Informatyki. Nasza uczelnia nosiła wtedy nazwę Akademia Ekonomiczna im Oskara Langego. Studia ukończyłem jako najlepszy student, ale dodam, że bez pomocy moich koleżanek i kolegów z mojego roku (i nie tylko), nigdy by mi się to nie udało.
Po studiach rozpocząłem pracę w 1997 roku jako asystent w Katedrze Inwestycji Finansowych i Ubezpieczeń.
Od początku moje zainteresowania naukowe krążyły wokół rynków finansowych i kapitałowych, zwłaszcza wokół ich teoretycznych podstaw funkcjonowania i empirycznego badania ich charakterystyk.
W 2016 roku przeniosłem się do Katedry Ubezpieczeń. Moje zainteresowania naukowo-badawcze to nadal ekonomia finansowa i ekonometria, a dokładnie modelowanie szeregów czasowych, analiza i prognozowanie, modelowanie finansowe i analiza ekonometryczna, zwłaszcza w aspekcie wielowymiarowym.
W pracy naukowej współpracowałem z wieloma osobami z naszej uczelni, dzięki czemu w moim dorobku znajdują się liczne artykuły dotyczące rynków kapitałowych, cyklu życia przedsiębiorstw czy nawet symulacji i gier ekonomicznych związanych z ubezpieczeniami emerytalnymi.
Jestem autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji, z których część jest angielskojęzyczna. Współpracowałem także z czasopismami zagranicznymi. Publikowałem m.in w: Economic Computation and Economic Cybernetics Studies and Research, Baltic Journal of Economics, Journal of Pension Economics & Finance i Applied Economics Letters.
A poza pracą? Jakie są pana zainteresowania pozazawodowe?
Jestem zapalonym modelarzem redukcyjnym, przede wszystkim samolotowym. A lotnictwo od dziecka bardzo mnie pociągało, choć niestety z oczywistych względów pilotem zostać raczej nie mogę.
Interesuję się także literaturą fantastyczno-naukową, a także podróżami i zwiedzaniem Polski.
Podróżuję z moją żoną – ona na rowerze lub pieszo, ja na wózku. Te eskapady umożliwiał nam sprawny wózek elektryczny. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, jedne z najciekawszych to Bory Dolnośląskie, trasa z Jeleniej Góry do Karpacza, Schronisko nad Łomniczką. Wędrowaliśmy także przez Półwysep Helski z Władysławowa do Helu, tę trasę pokonaliśmy nawet kilkakrotnie. Dziś niestety, ze względu na stan wózka elektrycznego, nasze wyprawy zostały zawieszone.

Sprawny wózek elektryczny to moje być albo nie być…
https://www.siepomaga.pl/daniel-papla