Moje oko jak PIN do konta?

Czy zamiast karty płatniczej mogę używać… swojego ciała? Moje odciski palca, moje DNA, mój kształt ucha i wygląd tęczówki… Nikt nie ma takich jak ja. Nowoczesna technologia payeye wykorzystuje w tym celu siatkówkę oka. Wrocław jest kolebką tej innowacji.

1150x180

Wikipedia jednak się myli

Jak informuje Wikipedia…

Techniki biometryczne są obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się działów teleinformatyki. W przyszłości należy przewidywać duży wzrost praktycznych zastosowań biometrii, jednak jak dotąd w Polsce wykorzystuje się ją w niewielkim stopniu”.

I tu Wikipedia bardzo się myli! Latem 2020 roku we Wrocławiu ruszyła firma, która wykorzystuje technikę biometryczną w bezdotykowych transakcjach płatniczych. Nazywa się PayEye.

O PayEye – technologii i firmie

Co to jest PayEye? „To polski fintech1, który wprowadza pierwszy na świecie tak bezpieczny, wygodny i kompletny system płatniczy opierający się na akceptacji płatności oraz identyfikacji użytkownika za pomocą biometrii tęczówki oka2” – czytamy na stronie firmy.

Ale… o co chodzi?

Wszystko zaczęło się od idei: co by było, gdyby można było zapłacić bez niczego? Bez portfela, bez karty płatniczej, bez telefonu?

W materiale TVP3 Płacenie na piękne oczy usłyszeliśmy o koncepcji, która była katalizatorem powstania technologii, i o jej bezpieczeństwie do wypowiedzi o nowym systemie płacenia został zaproszony naukowiec z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – dr Artur Rot oraz prof. UEW Barbara Gorgoń Mróz, dyrektor marketingu firmy PayEye.

Spółka PayEye jest małą instytucją płatniczą i jako pierwsza na świecie wprowadza takie rozwiązanie komercyjnie.

Do płatności stosowane są autorskie urządzenia płatnicze POS oraz algorytmy służące przetwarzaniu układu tęczówki na wzorzec biometryczny (tzw. payeye code).

„Identyfikacja tęczówki oka to najskuteczniejsza metoda identyfikacji człowieka spośród wszystkich metod biometrycznych.
To kolejny etap rozwoju płatności biometrycznych, który w związku ze swoją niezawodnością oraz zerowym współczynnikiem fałszywych odrzuceń ma szansę zastąpić dotychczasowe formy uwierzytelniania użytkownika.
Łącząc technologię z naukę, firma PayEye stworzyła cały niezależny i bezpieczny ekosystem, na który składają się autorskie, innowacyjne terminale płatnicze POS, portfel elektroniczny dla użytkowników, algorytmy przetwarzające tęczówkę na wzorzec biometryczny, a w przyszłości także rozwiązania do bankomatów i e-commerce”.

https://payeye.com/

Fakty o PayEye

  • PayEye to pełny system płatniczy, rozpoznający unikalną biometrię oka i stosujący ją jako hasło.
  • PayEye to wrocławska firma, która jako pierwsza udostępniła tę metodę komercyjnie.
  • Technologia powstała przy współpracy firmy z Politechniką Wrocławską. Można z niej korzystać na różne sposoby: podczas zakupów spożywczych, kupowania ubrań, w restauracji, w piekarni czy do opłacania wizyty u fryzjera lub stomatologa.

Ciekawostki

  • Usługa ruszyła we Wrocławiu 24 czerwca 2020 roku. Pierwsze miejsce, w którym można było zapłacić jednym spojrzeniem, to restauracja Sushi Naka Naka zlokalizowana na wrocławskim Ołtaszynie.
  • Płaciliśmy spojrzeniem – wrocławska firma PayEye wprowadza unikalny system płatności – 29 czerwca 2020 rok.
  • Szeroko o nowej technologii media zaczęły donosić jesienią 2020 roku. Technologią zainteresowały się niemal wszystkie polskie media, w tym TVN24 Polsat News, Telewizja Republika, TVP Info. Wszystkie materiały prasowe o PayEye dostępne są na stronie projektu.
  • Za bilet do aquaparku zapłacisz tęczówką oka – usłyszeliśmy w listopadzie 2020 roku na Polsat News. Wrocławski Aquapark jako pierwszy kompleks basenowy na świecie wprowadził płatność okiem.
  • O ponad stu punktach, gdzie można zapłacić okiem pod koniec stycznia 2021 roku, poinformowała TVP3.
  • 10 marca 2021 roku MPK Wrocław uruchomiło płatność okiem w Biurze Obsługi Pasażera. Miejska spółka jest pierwszym na świecie przewoźnikiem, który wprowadził innowacyjny systemem płatności tęczówką oka3.

Tu możesz sprawdzić, gdzie można już płacić okiem

Tu możesz dowiedzieć się, jak zostać partnerem PayEYe

Jak założyć konto? Co zrobić, by płacić na piękne oczy?

Aby założyć Indywidualne Konto wystarczy pobrać aplikację PayEye na telefon (ze sklepu App Store, Google Play lub Huawei App Gallery), uzupełnić dane i w zasadzie gotowe. 

Wystarczy jedno spojrzenie, by płacić bezpieczniej i wygodnie. O to chodzi w tej nowej technice płatniczej.

Więcej informacji na https://payeye.com/

Świetna firma, unikatowy produkt i bardzo dobra obsługa klienta. Wszystko przemyślane i przygotowane w najwyższym standardzie.

Zgarnąłem dwa razy po 50 pln! Pierwsze za rejestrację drugie za uczestnictwo w wydarzeniu organizowanym przez firmę payeye. Uczciwy przedsiębiorca, super rozwiązanie!

Jak to działa? Na czym polega biometria?

Przeczytaj w kolejnym poście Biometria. Moje ciało jest danymi?

Przypisy:
1. Fintech to wszelkiego typu innowacje technologiczne lub finansowe. Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologie_finansowe
2. https://payeye.com/
3. https://24wroclaw.pl/artykul/pierwsze-miejski-przewoznik/1147875

Polecamy

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we…
Serce boli na wieść o bombardowaniu ukraińskich miast przez sowieckich okupantów. W pamięci wraca ciepły kwiecień 2007 roku, w którym do wschodniej i zachodniej Ukrainy, w poszukiwaniu nowych…

1150x180