Mój rower, moje podatki, moje miasto, czyli o projekcie budżetu gminy Wrocław na 2021

Jestem wrocławianką. Płacę podatki. I jestem ciekawa, na co przeznaczają je włodarze. 13 listopada 2020 roku na stronie Urzędu Miejskiego opublikowano Projekt budżetu Wrocławia na 2021 rok.

1150x180

Jeżdżę do pracy rowerem. W ten sposób w malutkiej części pomagam Ziemi. I interesuje mnie, czy dołączą do mnie wrocławianie z innych dzielnic miasta. W projekcie budżetu Wrocławia znalazły się także inwestycje rozbudowujące infrastrukturę rowerową.
Dokument określający wpływy i wydatki miasta był tworzony w wyjątkowo trudnych warunkach, uwzględniających straty spowodowane epidemią koronawirusa. Tym ciekawsze są jego główne założenia.

Budżet Wrocławia na 2021 rok

Projekt budżetu Wrocławia na 2021 rok przewiduje dochody na poziomie 5,4 mld zł. To ponad 50 mln zł więcej niż w zeszłym roku. Wpływy z podatków wynoszą 637 557 800 zł. W tym jest także mój podatek!

W przyszłym roku miasto planuje wydać 5,9 mld zł. W tym 4,8 mld zł to tak zwane wydatki bieżące, czyli stałe koszty funkcjonowania miasta.

Na inwestycje Wrocław przeznaczy 1,047 mld zł (w 2020 roku było to 700 mln zł). To kwota przeznaczona głównie na kontynuację i realizowanie nowych inwestycji związanych z transportem i edukacją.

W ostatnich dniach 2020 roku Rada Miejska przyjęła ostateczny budżet Wrocławia na 2021 rok. Udział w głosowaniu wzięli wszyscy radni. Plan budżetowy został przyjęty 28 głosami. „Przeciw” było 9 radnych.
Czym się różni od planowanego?
Zapraszamy na stronę https://www.wroclaw.pl/biznes/budzet-wroclawia-na-2021-r-przyjety 

Miasto dla rowerzystów

Dla zwolenników dwóch kółek powstaną m.in. trasy wzdłuż ul. Swobodnej, na fragmencie od ul. Jedności Narodowej do Poniatowskiego, ul. Małachowskiego oraz ul. Żagańskiej (od Zgorzeleckiej do Ścinawskiej). Ukończona zostanie również budowa trasy rowerowej wzdłuż alei Karkonoskiej.

rower i miasto

Do wybrania roweru jako głównego środka transportu zachęcają planowane liczne inwestycje drogowe.

Kontynuowane będą: budowa linii tramwajowej na Popowice (105 mln zł), budowa Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór, przebudowa Mostów Pomorskich, przebudowa ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 342 – Obornickiej, Pęgowskiej, Zajączkowskiej oraz Pełczyńskiej. Nadal będą trwać remonty torowisk i wymiany rozjazdów, a planowanych jest 16 kolejnych prac, m.in. na pl. Jana Pawła II, pl. Strzegomskim, ul. Hallera oraz ul. Legnickiej. Remontowany będzie Most Zwierzyniecki. Rozpoczną się prace związane z budową Alei Wielkiej Wyspy (88 mln zł w projekcie budżetu) oraz Mostów Chrobrego, na których ulokowane zostanie torowisko pod nowe połączenie tramwajowe do Swojczyc.

Budżet a pandemia?

W dokumencie, który jest do pobrania TUTAJ, czytamy: Należy mieć na uwadze, że dalsze trwanie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, może skutkować koniecznością wprowadzenia zmian w zaprojektowanym budżecie Miasta Wrocławia. 

Radość rowerzystki

Czy tak będą podzielone i wykorzystane pieniądze miasta? Przekonamy się. Pierwsze czytanie projektu budżetu zaplanowane jest na najbliższą sesję Rady Miejskiej Wrocławia, czyli na 20 listopada.
Cieszę się, że Wrocław myśli o rowerzystach. To się liczy!

 

Zajrzyj na


Tamara Chorążyczewska

Polonistka z wykształcenia, pracownik kreatywny z pasji i talentów, dziennikarka. Od 2006 roku związana z działem PR uczelni. Autorka książek. W kilku z nich to, co trudne tłumaczy na ludzki język, w innych odkrywa tajemnice miejsc. Od 2000 roku współtworzy Dolnośląski Festiwal Nauki. Bo nauka jest ciekawa! – tak mówi. I tak o niej pisze. Według Testu Talentów Gallupa jej mocne strony to: strateg, odkrywczość, empatia, indywidualizacja i współzależność. To nieco tłumaczy jej żywioł popularyzatorski i różnorodność gatunków literackich, które uprawia.

Polecamy

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we…

1150x180