Ignacy Morawski w swoim artykule Nowy cel klimatyczny wymaga 540 miliardów euro inwestycji rocznie tłumaczy, na czym polega zaostrzenie polityki klimatycznej i jakie zmiany wprowadzone zostaną w krajach Unii Europejskiej. „Jest to zmiana o bardzo dużym znaczeniu z punktu widzenia całej gospodarki. Wchodzimy w dekadę trudnej transformacji, która będzie wymagała gigantycznych nakładów inwestycyjnych w wielu sektorach”, pisze Morawski i wymienia sektory, które będą musiały przejść niemałą rewolucję.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy profesor Bożenę Ryszawską, liderkę Green Teamu, wyróżnioną tytułem Wrocławianki Roku 2020:
Neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku jest głównym celem nowej strategii Unii Europejskiej, czyli Europejskiego Zielonego Ładu. Wszystkie działania i polityki UE będą musiały przyczyniać się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. Wsparciem tego procesu będzie budżet unijny i fundusze europejskie przeznaczone w znacznej części na zapobieganie i adaptację do zmian klimatu, gospodarkę niskoemisyjną i gospodarkę obiegu zamkniętego.
Inwestycje unijne dotyczyć będą transformacji energetycznej, zrównoważonego transportu i efektywnego energetycznie budownictwa. Autor tekstu zauważa, że „o ile w sektorze produkcji energii zielona rewolucja już trwa, o tyle w transporcie, budownictwie mieszkaniowym konieczne jest znaczące przyspieszenie zmian”.
Inwestycje z publicznych funduszy Unii Europejskiej pełnią rolę dźwigni dla inwestycji krajowych publicznych i prywatnych. Eksperci szacują, że każde 1000 euro przeznaczone na inwestycje z budżetu unijnego przyciąga 13 000 euro inwestycji z funduszy prywatnych. Pieniądze europejskie wyznaczają kierunek i priorytety inwestowania, a za nimi podążają banki, firmy ubezpieczeniowe, giełda, fundusze emerytalne, inwestorzy prywatni i konsumenci.
Polska musi być przygotowana na wydatkowanie jeszcze większej ilości pieniędzy na cele zielonej transformacji. Już w latach 2014-2020 samorządy wydawały ogromne środki na gospodarkę niskoemisyjną (odnawialną energię, efektywność energetyczną, zrównoważony transport, zarządzanie odpadami). Perspektywa 2021-27 oznacza kontynuację i pogłębienie tego procesu; jest też ogromną szansą rozwojową dla regionów i miast. Jednym z najważniejszych celów dla Polski jest czyste powietrze, redukcja smogu i emisji CO2 oraz dostęp do czystej, przystępnej cenowo i bezpiecznej energii.
W czasie pandemii dobrze funkcjonował sektor budowlany, który w najbliższym czasie włączy się w finansowaną przez Unię „falę renowacji” budynków publicznych i prywatnych w celu obniżenia rachunków za energię i obniżenia wskaźnika ubóstwa energetycznego. Stanowi to szansę dla rozwoju MŚP i tworzenia lokalnych miejsc pracy. Strategia kładzie nacisk na renowację szkół i szpitali, a pieniądze zaoszczędzone dzięki efektywności energetycznej tych budynków będzie można przeznaczyć na wsparcie edukacji i zdrowia publicznego.