DFN na Uniwersytecie Ekonomicznym

Dolnośląski Festiwal Nauki – od science fiction do science

Od ponad dwudziestu lat Dolnośląski Festiwal Nauki udowadnia nam, że nauka jest ciekawa. 16 września 2021 roku wystartowała kolejna, już XXIV edycja DFN. Wydarzenia przygotowane przez naszą uczelnię odbywają się w dniach: 17-22 września, 5 i 12-13 października.

1150x180

Kilka słów o DFN

Dolnośląski Festiwal Nauki to święto popularyzatorów wiedzy, które odbywa się corocznie od 1998 roku we wrześniu i październiku. Organizatorami wydarzenia są wrocławskie uczelnie i lokalne jednostki Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane.
Pierwszy festiwal w 1998 roku proponował uczestnikom imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast. Dziś Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się w wielu miastach: we Wrocławiu, Bolesławcu, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Zgorzelcu.
DFN jest członkiem Forum Organizatorów Polskich Festiwalu Nauki, Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Nauki (EUSEA) oraz współpracuje z Pekińskim Festiwalem Nauki (BAST).

W 2019 roku Dolnośląskiemu Festiwalowi Nauki przyznano główną nagrodę w 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Konkurs organizowany jest przez Polską Agencję Prasową i serwis Nauk w Polsce wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Festiwal vs. COVID-19

Dolnośląski Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku stwarzało młodzieży i mieszkańcom dolnośląskich miast okazję, aby „dotknąć naukę”. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach, zrobić eksperyment w laboratorium, podyskutować z uczonymi…

Pandemia Covid-19 sprawiła, że twórcy Festiwalu w 2020 roku po raz pierwszy stanęli przed wyzwaniem przeniesienia DFN-u do internetu. Decyzja ta dotyczyła zarówno edycji stacjonarnej (wrocławskiej), jak i regionalnej.

Tak jest i w tym roku. Wszystkie imprezy XXIV DFN odbywają się online. Jest i dobra strona tej nowej formuły Festiwalu – w wydarzeniach może wziąć udział o wiele większa liczba uczestników.

Pandemia COVID – 19 wywołała ogromne zmiany społeczne i gospodarcze. Nasze życie stało się, z konieczności, jeszcze bardziej nasycone cyfrowym światem.


Czy nie znamienne wydaje się hasło tegorocznego XXIV DFN: Od science fiction do Science? 

Nasi naukowcy w tym roku przygotowali kilkadziesiąt wydarzeń festiwalowych, w tym kilka poświęconych także nowej rzeczywistości pocovidowej: Przedsiębiorczość kobiet w czasach pandemii Covid-19 oraz Program „Wzmocniona Gwarancja dla Młodzieży”, czyli formy pomocy dla młodych ludzi na rynku pracy w dobie pandemii Covid-19.

Rok Stanisława Lema

Stanisław Lem urodził się we Lwowie 12 września 1921 roku. We wrześniu 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin tego wizjonera i pisarza. Z tej okazji w programie XXIV DFN znalazło się kilka propozycji związanych z obchodami Roku Lema. 

Wszystkie festiwalowe imprezy związane ze Stanisławem Lemem


W czasie uroczystej, choć prowadzonej także online, inauguracji XXIV DFN miał premierę film, na którym rektorzy wrocławskich uczelni czytali „Bajki robotów” Stanisława Lema.

Bajki robotów

Czy roboty naprawdę potrafią komunikować się z człowiekiem, rozumieć go i wejść z nim w interakcje? Czy powinny być podobne do ludzi? CO jest ważne podczas projektowania robotów społecznych?

To pytania, które – przyznajmy – zadajemy sobie marząc o pomocy, ale i obawiając się pomocy sztucznej inteligencji.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu także podjął ten futurystyczno-logistyczny temat w warsztacie Czy sztuczna inteligencja i roboty zabiorą nam pracę? 

Zainteresowanym tematem polecamy także zapis wykładu pt. „Projektowanie robotów przyszłości”.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym nie tylko o ekonomii

I w tym roku w programie UEW nie zabrakło wydarzeń przybliżających tematykę technologii, komunikacji, kompetencji przyszłości, logistyki, statystyki, tajemnic technologii żywności.

Festiwal trwa. Dzięki formule online – nawet dłużej niż w poprzednich latach.

Zapraszamy!

xxivdfn

  

Polecamy

Zimą 1947 roku w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego zebrali się pierwsi słuchacze Wyższej Szkoły Handlowej. 3 lutego profesor Wincenty Styś wygłosił wykład inauguracyjny poświęcony teorii ekonomicznej Quesneya. Tak rozpoczęła…

1150x180