Kilka słów o DFN
Dolnośląski Festiwal Nauki to święto popularyzatorów wiedzy, które odbywa się corocznie od 1998 roku we wrześniu i październiku. Organizatorami wydarzenia są wrocławskie uczelnie i lokalne jednostki Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane.
Pierwszy festiwal w 1998 roku proponował uczestnikom imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast. Dziś Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się w wielu miastach: we Wrocławiu, Bolesławcu, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Zgorzelcu.
DFN jest członkiem Forum Organizatorów Polskich Festiwalu Nauki, Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Nauki (EUSEA) oraz współpracuje z Pekińskim Festiwalem Nauki (BAST).
W 2019 roku Dolnośląskiemu Festiwalowi Nauki przyznano główną nagrodę w 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Konkurs organizowany jest przez Polską Agencję Prasową i serwis Nauk w Polsce wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Festiwal vs. COVID-19
Dolnośląski Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku stwarzało młodzieży i mieszkańcom dolnośląskich miast okazję, aby „dotknąć naukę”. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach, zrobić eksperyment w laboratorium, podyskutować z uczonymi…
Pandemia Covid-19 sprawiła, że twórcy Festiwalu w 2020 roku po raz pierwszy stanęli przed wyzwaniem przeniesienia DFN-u do internetu. Decyzja ta dotyczyła zarówno edycji stacjonarnej (wrocławskiej), jak i regionalnej.
Tak jest i w tym roku. Wszystkie imprezy XXIV DFN odbywają się online. Jest i dobra strona tej nowej formuły Festiwalu – w wydarzeniach może wziąć udział o wiele większa liczba uczestników.
Pandemia COVID – 19 wywołała ogromne zmiany społeczne i gospodarcze. Nasze życie stało się, z konieczności, jeszcze bardziej nasycone cyfrowym światem.
Czy nie znamienne wydaje się hasło tegorocznego XXIV DFN: Od science fiction do Science?
Nasi naukowcy w tym roku przygotowali kilkadziesiąt wydarzeń festiwalowych, w tym kilka poświęconych także nowej rzeczywistości pocovidowej: Przedsiębiorczość kobiet w czasach pandemii Covid-19 oraz Program „Wzmocniona Gwarancja dla Młodzieży”, czyli formy pomocy dla młodych ludzi na rynku pracy w dobie pandemii Covid-19.
- Program XXIV DFN
- Wydarzenia przygotowane przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Organizatorzy XXIV DFN z UEW
Rok Stanisława Lema
Stanisław Lem urodził się we Lwowie 12 września 1921 roku. We wrześniu 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin tego wizjonera i pisarza. Z tej okazji w programie XXIV DFN znalazło się kilka propozycji związanych z obchodami Roku Lema.
Wszystkie festiwalowe imprezy związane ze Stanisławem Lemem
W czasie uroczystej, choć prowadzonej także online, inauguracji XXIV DFN miał premierę film, na którym rektorzy wrocławskich uczelni czytali „Bajki robotów” Stanisława Lema.
- Inauguracja XXIV DFN i rektorskie czytanie „Bajek robotów”
Bajki robotów
Czy roboty naprawdę potrafią komunikować się z człowiekiem, rozumieć go i wejść z nim w interakcje? Czy powinny być podobne do ludzi? CO jest ważne podczas projektowania robotów społecznych?
To pytania, które – przyznajmy – zadajemy sobie marząc o pomocy, ale i obawiając się pomocy sztucznej inteligencji.
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu także podjął ten futurystyczno-logistyczny temat w warsztacie Czy sztuczna inteligencja i roboty zabiorą nam pracę?
Zainteresowanym tematem polecamy także zapis wykładu pt. „Projektowanie robotów przyszłości”.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym nie tylko o ekonomii
I w tym roku w programie UEW nie zabrakło wydarzeń przybliżających tematykę technologii, komunikacji, kompetencji przyszłości, logistyki, statystyki, tajemnic technologii żywności.
Festiwal trwa. Dzięki formule online – nawet dłużej niż w poprzednich latach.
Zapraszamy!
