okładka książki Smart Cities

Diamentowy grant

Diamentowy Grant to program MNiSW działający od 2012 roku. Laureaci konkursu otrzymują nawet ponad 200 tysięcy złotych na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych trwających od dwunastu do czterdziestu ośmiu miesięcy. Wśród nich są studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

1150x180

Diament dla Alicji Korenik

Poniżej zamieszczamy wywiad przeprowadzony przez Roberta Jadacha, pracownika Centrum Promocji UEW, doktoranta UEW. Wywiad został opublikowany w styczniu 2020 roku w internetowym piśmie Portal.

Czy miejska dżungla może być smart?

Zdolna, ambitna i kochająca wyzwania – Alicja Korenik, studentka międzynarodowych stosunków gospodarczych, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Diamentowego Grantu.

Otrzymałaś stypendium MNiSW i wydałaś monografię naukową. Jak Ci się to udało w tak młodym wieku?
Hmm… Mam to szczęście, że robię to, co lubię, i owocem tego jest właśnie monografia poruszająca tematykę miast typu smart city w Europie i Azji. Muszę przyznać, że już jako mała dziewczynka marzyłam, aby wydać własną książkę… Wtedy nie myślałam, że to będzie książka naukowa. Kilka lat temu w programie telewizyjnym usłyszałam termin „smart city” i gdy zerknęłam do Internetu, aby sprawdzić, co on oznacza, okazało się , że jest bardzo mało informacji na ten temat. Jak dobrze wiemy, ciekawość to pierwszy stopień do… wiedzy, niczym detektyw postanowiłam się temu bliżej przyjrzeć (uśmiech).

Myślisz, że Wrocław możemy nazwać miastem typu „smart city”?
Jeszcze nie, ale jego rozwój podąża w kierunku transformacji w smart city! Trzeba przyznać, że mocną stroną naszego miasta jest kreatywny kapitał społeczny. Jednak musi on być ciągle stymulowany przez jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa działające w regionie. Sporo działań jest innowacyjnych na skalę ogólnopolską, jak na przykład, stworzenie nowego systemu biletomatów w MPK, wprowadzonego kilka lat temu. Ważną i pozytywną zmianą było to, że możemy kupić bilet zapisywany na naszej karcie bankowej – to spory ukłon w stronę środowiska. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia…

Co masz na myśli?
Wrocław może się poszczycić kilkoma ważnymi projektami, które możemy opisać jako działanie typu smart city, jednak wymagają one skoordynowania, np. nowy system biletomatów (zakup przez kartę bankomatową) stał się sporym wyzwaniem dla osób starszych, kupujących dotychczas w autobusie czy tramwaju bilet papierowy.

Twoje osiągnięcia związane z tematyką inteligentnych miast są bardzo obiecujące… Czy planujesz kontynuację kariery w szkole doktorskiej?
Myślałam o tym, ale nie podjęłam ostatecznej decyzji… Jest to oczywiście jedna z opcji, którą rozważam, obecnie moim priorytet jest zbliżająca się sesja – za trzydzieści minut mam egzamin (uśmiech) oraz napisanie pracy magisterskiej.

Polecamy

Bill – tak bowiem wszyscy się do Minskera zwracali – pojawił się na uczelni w 1989 roku. Stał się symboliczną personifikacją przemian w Polsce. Jako native speaker z doświadczeniem…

1150x180