Czy marka ma znaczenie?

Co tak naprawdę sprawia, że decydujemy się na zakup określonych produktów, a inne odrzucamy? W końcu nowoczesny klient centrum handlowego nie nabywa tylko samych przedmiotów, zwraca uwagę na coś, czego nie można dotknąć, poczuć. Pomimo swojej niematerialnej natury staje się to dla nas na tyle ważne, że jesteśmy gotowi zapłacić wyższą cenę… Co to takiego? Odpowiedź może być tylko jedna. To…

1150x180

MARKA

Markę określamy jako nazwę, znak, symbol lub kombinację tych elementów, które pozwalają odróżnić produkty producenta od jego konkurencji [1]. 

To tylko sucha definicja, która wymaga rozszerzenia – w naszych umysłach bowiem marka generuje silne skojarzenia, często niepowtarzalnie związane z naszym życiem, czasami z okresem dzieciństwa czy też młodzieńczego buntu. 

Jeśli pomyślimy o smaku z dzieciństwa, z pewnością przyjdzie nam do głowy popularne jajko niespodzianka lub czekoladki marki Kinder; dla innych będzie to na przykład krem marki Nutella, która jest częścią koncernu Ferrero.

Oczywiście, każdy ma inny zestaw skojarzeń z dzieciństwa, ale wszystkie łączy jedno – tłem tych wspomnień jest marka.

Marki nie tylko mogą „przenieść nas w czasie”, są także narzędziem wykorzystywanym do kreowania ich wizerunku w szkole, pracy czy na dyskotece. Ludzie wybierają marki zgodne z ich osobowością lub takie, które pozwalają im wykreować konkretną wizję siebie [2]. Możemy się pokusić o opinię, że poprzez marki transferujemy ich wizerunek na samych siebie. Posiadanie iPhone’a świadczy o tym, że jesteśmy innowacyjni, stać nas na produkt z wyższej półki, a to podkreśla nasz status społeczny i przynależność do określonej grupy.

Oczywiście nasz portfel marek zmienia się, z czasem sięgamy po inny ich zestaw. Widać to na przykładzie odzieży: kiedy przechodzimy przez poszczególne etapy naszego życia, towarzyszą nam różne marki. W okresie dzieciństwa to mama decydowała, co mamy na sobie. W liceum sięgamy po marki typowe dla nastolatków, takie jak Cropp, House, Converse czy Vans, z kolei na studiach i po ich ukończeniu to zwykle Reserved, Zara, Mohito – te marki pozwalają nam podkreślić przynależność do grup społecznych, z którymi chcielibyśmy być identyfikowani.

Znajomość danej marki przyśpiesza nasz proces wyboru w centrum handlowym, ponieważ znając producenta, ufamy mu i wierzymy, że produkt oznakowany marką jest wysokiej jakości [3]. Stając przed wyborem produktów zupełnie nieznanych marek, potrzebujemy dodatkowych gwarancji, że nasz zakup będzie odpowiedni. Sięgamy więc po telefon, sprawdzamy opinie o producencie w Internecie, przyznane gwiazdki na Ceneo, zaciągamy informację wśród znajomych. Jeśli nie znamy marki, nasz proces zakupowy się wydłuża i przybiera inną, bardziej angażującą ścieżkę wyboru.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z nasza ofertą edukacyjną.

Źródła:

[1] American Marketing Association (2020), Definitions of Marketinghttps://www.ama.org/the-definition-of-marketing-what-is-marketing/ (dostęp 14/12/2020).

[2] Kłeczek, R., (2013). Silna marka z punktu widzenia nabywcy. W: J. Kall, R. Kłeczek, A. Sagan (red.). Zarządzanie marką (s. 22). Warszawa: Wolters Kluwer

[3] Keller. K. L. (2013) Strategic Brand Management. Harlow: Pearson Education Limited (s. 34)

Polecamy

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Ma on na celu propagowanie działań proekologicznych dotyczących walki za zmianami klimatycznymi, ograniczaniem emisji dwutlenku węgla, propagowaniem odnawialnych źródeł energii oraz efektywności…

1150x180