kody swiata

CodersCrew. From 0 to hero

Chcesz się nauczyć programowania? Masz piętnaście lat i jeszcze nie studiujesz? Jesteś po siedemdziesiątce i żałujesz, że rewolucja informatyczna i ty się minęliście? Nic straconego. Wspieramy zarówno osoby, które stawiają pierwsze kroki w branży IT, jak i te, które chcą poszerzyć swoje kompetencje – przekonuje nas stowarzyszenie CodersCrew. Wrocław jest jego rodzinnym miastem. To organizacja, która udowadnia, że można dzielić się pasją do programowania i uczyć kodowania bez ponoszenia kosztownych opłat.

1150x180

Rozmowa z Anną Nowak – koordynatorką projektu CodersCamp, jednego z czołowych projektów organizacji CodersCrew. 

Jak powstał CodersCrew?  Jesteście grupą przyjaciół, których połączyła idea? A może to idea zrobiła z was przyjaciół? 

Jak to wyglądało? Chyba pasują do nas oba scenariusze. Jesteśmy zarówno grupą przyjaciół, których połączyła idea, ale i z realizacji idei wyrosły kolejne przyjaźnie. 

Proszę jednak o historię początków Codersów – tak was nazwijmy. 

Organizacja ma swój początek w 2016 roku, kiedy to dwóch znajomych chciało nauczyć się programowania. Zapragnęli tego tak bardzo, że założyli koło naukowe Web Designu na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Były to osoby bardzo zorientowane na rozwój, na przekazywanie swej wiedzy. Szybko zaczęli dołączać do nich inni – chętni do nauki programowania i do dzielenia się zdobytymi umiejętnościami.  

CodersCrew

Co robiliście? 

Chcieliśmy dzielić się tym, co nas kręci i co potrafimy najlepiej – programowaniem webowym. Chcieliśmy wspólnie robić jeszcze więcej. Organizowaliśmy dla członków warsztaty wewnętrzne, wymienialiśmy się wiedzą i wykorzystywaliśmy ją w praktyce. Tworzyliśmy na przykład strony internetowe na potrzeby uczelni i innych kół naukowych.  

Społeczność zaczęła się rozrastać. 

Chciały do niej dołączyć także osoby spoza UEW. W pewnym momencie, mniej więcej po dwóch latach od powstania idei, grupa dojrzała do dzielenia się wiedzą na zewnątrz. Mieliśmy już opracowane materiały i wypracowaliśmy różne mechanizmy. I wtedy postanowiliśmy przekształcić koło naukowe w stowarzyszenie. To daje więcej możliwości zarówno prawnych, organizacyjnych, jak i finansowych. I tak w 2018 roku zarejestrowano Stowarzyszenie CodersCrew.  

CodersCrew to dziś zarówno stowarzyszenie, jak i organizacja studencka, w którą przekształciło się Koło Naukowe Web Designu na Uniwersytecie Ekonomicznych we Wrocławiu. 

Mamy w swych szeregach wielu ludzi i różne formy działalności. To są różne struktury otwarte na rożne osoby. W CodersCrew działają nie tylko osoby chętne do nauki programowania, ale też marketingowcy, project managerowie, UX-y i osoby zajmujące się data science. To i studenci, i osoby, które skończyły studia, ale też i takie, które nigdy nie studiowały. 

Wiek nie jest tu ważny? Mam ponad trzydzieści lat… Studia skończyłam dość dawno. 

Serdecznie zapraszamy do nas również tych „dawnych studentów”. Jeśli chodzi o członków stowarzyszenia, to mamy w swoich szeregach zarówno studentów, jak i pięćdziesięciolatków, z całej Polski. Jest nas około setki. Od marca 2020 roku działamy zdalnie. Zajmujemy się pięcioma różnymi obszarami, nie tylko programowaniem.  

W kursie CodersCamp – jednym z naszych projektów – uczestniczą także osoby w różnym wieku. Byli piętnastoletni kursanci, a w ostatniej edycji rozpoczęły z nami kurs także osoby na emeryturze! Jeśli tylko są chęci – nie ma przeszkód! Nie wykluczamy nikogo, kto chciałby się nauczyć programowania. 

CodersCamp
CODERSCAMP
CodersCamp to największy otwarty kurs programowania webowego w Polsce o charakterze non-profit. Jest prowadzony przez CodersCrew od 2018 roku.  
Kurs oferuje zorganizowaną ścieżkę nauki, wsparcie w rozwoju i możliwość nawiązania kontaktów zawodowych każdemu, kto chce odkryć branżę IT. Przekazuje nowe umiejętności, możliwe kierunki i realia rynku pracy. Wspólnie z polską branżą IT buduje ścieżkę, która poprowadzi każdego od pierwszych linii kodu do rozpoczęcia kariery jako web developer. Kurs składa się z sześciu działów tematycznych obejmujących zarówno front-end, jak i back-end. Uczy najważniejszych i najpopularniejszych technologii: języków, bibliotek i narzędzi takich jak HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, React, Redux, Node.js, Express.js czy NestJS. Uczestnicy uczą się i praktykują zdalnie – indywidualnie i zespołowo pod okiem mentora. Każdy otrzymuje bezpłatne materiały edukacyjne w formie elektronicznej oraz dostęp do wiedzy i doświadczenia ekspertów. 
CodersCamp rozrósł się z niewielkiej inicjatywy studenckiej w ogólnopolskie wydarzenie wspierane przez takie firmy jak Accesto, ChallengeRocket, Deviniti, Divante, Look4App, LiveChat, RST, VM.pl i Zaven. Jego uczestnicy otrzymywali pracę na stanowiskach programistycznych już w trakcie kursu lub zaraz po jego ukończeniu. W sumie podczas pięciu edycji CodersCamp spośród ponad 6,5 tysiąca zgłoszeń w kursie wzięło już udział 650 uczestników (w tym 294 otrzymało certyfikat), a także 134 mentorów. 
Więcej na https://coderscamp.edu.pl

Waszym głównym narzędziem nauki programowania jest CodersCamp. Niedawno zakończyliście rekrutację do kolejnej, szóstej już edycji tego projektu edukacyjnego. Ilu chętnych się zgłosiło?

Już rekrutacja do piątej edycji, która rozpoczęła się w lutym 2019 roku, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Chęć udziału w CodersCamp zgłosiło wtedy ponad 1700 osób! W rekrutacji 2020, przeprowadzonej na całą Polskę online otrzymaliśmy ich jeszcze więcej – ponad 1860. A nasze social media odnotowały ponad 120 tysięcy odsłon. Dziś, w szóstej edycji CodersCamp, na etapie pracy zespołowej biorą udział 162 osoby pod opieką 28 mentorów.

1860  liczba zgłoszeń na CodersCamp w rekrutacji 2020

6500  łączna liczba zgłoszeń
(osób chętnych do udziału w kursie) w sześciu edycjach CodersCamp  

Rodzina Codersów rośnie. 

Rośniemy. Działamy. Zarażamy pasją programowania. Takie są nasze wartości:

  • rozwój  
  • współpraca  
  • zaangażowanie  
  • motywacja  
  • pasja.    

Zajrzyj także: 
https://coderscrew.pl/
https://coderscamp.pl/
https://www.facebook.com/ccrew18/
https://medium.com/coderscrew/jak-zorganizowali%C5%9Bmy-coderscamp-w-14-dni-historia-najwi%C4%99kszego-otwartego-kursu-programowania-e18c60159d8a
https://www.youtube.com/watch?v=fzxNLXtPLwM&t=26s

Polecamy

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we…
Serce boli na wieść o bombardowaniu ukraińskich miast przez sowieckich okupantów. W pamięci wraca ciepły kwiecień 2007 roku, w którym do wschodniej i zachodniej Ukrainy, w poszukiwaniu nowych…

1150x180