Bogactwo polskich banknotów

Jak podaje Narodowy Bank Polski pod koniec 2010 wartość banknotów będących w obiegu wynosiła 99,8 mld zł. W grudniu roku 2020 ich wartość wzrosła... trzykrotnie.

1150x180

„Jak podaje bank centralny, o ile na koniec 2010 roku wartość banknotów wynosiła 99,8 mld zł, to na koniec roku 2020 wzrosła do 316,0 mld zł” – informował portal Bankier.pl w artykule Wartość banknotów w Polsce w ciągu dekady potroiła się. Autor materiału posiłkował się informacjami podanymi przez Narodowy Bank Polski. Z danych NBP wynika ponadto, że w tym samym czasie (lata 2010-2020) liczba banknotów będących w obiegu wzrosła z 1,1 mld sztuk na koniec roku 2010 do 2,8 mld sztuk na koniec ubiegłego roku.
Najwięcej w obiegu pod koniec roku 2020 było banknotów o nominale 100 zł, bo prawie 1,7 mld sztuk. Na drugim miejscu, pod względem liczby, znalazł się banknot o nominale 200 zł – 574,6 mln sztuk. Banknotów o nominale 50 zł było 217 mln sztuk, o nominale 10 zł – 190,6 mln sztuk, a tych o nominale 20 zł było 126,2 mln sztuk. Najmniej licznie reprezentowany jest banknot o nominale 500 zł, którego na koniec roku 2020 było w obiegu 38,5 mln sztuk. Wartość banknotów w Polsce w ciągu dekady potroiła się, Bankier.pl, (24.01.2021)
Tymczasem prezes NBP zapowiada emisję nowego polskiego banknotu o nominale 1000 zł. Pisaliśmy o tym w poście „Wielki  remake  Jadwigi Andegaweńskiej.  Jej wizerunek wart 1000 zł za sztukę”. Przeczytaj post o nowym polskim banknocie.
Jak się rodzi nowy banknot?
„Jednostkowy koszt produkcji jednego banknotu przez NBP zwykle nie przekracza 50 groszy” – tak o kosztach produkcji i etapach powstawania nowego banknotu opowiadał na antenie polskieradio24.pl Krzysztof Kowalczyk, zastępca Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
„Samo zaprojektowanie banknotu nie jest prostym przedsięwzięciem. Trzeba określić jego cechy fizyczne – nasza seria banknotów Władcy Polski ma ściśle określone reguły ustalania rozmiarów, długość jest dwukrotnością ich szerokości, a długość każdego kolejnego banknotu rośnie o 6 mm, a szerokość o 3 mm. Gdybyśmy utrzymali te zasadę, to łatwo byłoby wyliczyć rozmiary nowego banknotu, ale proszę zwrócić uwagę, że już 500 zł jest już dość dużym banknotem. Trzeba zastanowić się czy banknot 1000 zł nie będzie za duży, ale ta decyzja dopiero przed nami” – dodał Kowalczyk. „Do dyspozycji mamy podłoża papierowe, polimery i hybrydy czyli połączenia papieru i plastiku. Wszystkie polskie banknoty, z wyjątkiem jednego banknotu kolekcjonerskiego, są drukowane na podłożu papierowym i sądzimy, że tak powinno pozostać” – powiedział. Czy to dobrze, gdy w obiegu jest dużo gotówki? „Gotówka stanowi już niemal 18% zasobów pieniądza w polskiej gospodarce (w ich skład wchodzą jeszcze rachunki i depozyty w bankach), podczas gdy w strefie euro czy USA jest to ok. 10%”– pisze Ignacy Morawski w artykule Wielki popyt na banknot, który ukazał się w Pulsie Biznesu. Dlaczego przybywa gotówki? Powody są dwa: strach i zerowe stopy procentowe. Oba argumenty nie są budujące.
Wykorzystano źródła:

Polecamy

76% polskich firm deklaruje, że w jakimś stopniu wykorzystuje onboarding. Jak wygląda sytuacja w instytucjach państwowych? Od pewnego czasu onboarding stał się częścią kultury pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym we…
Serce boli na wieść o bombardowaniu ukraińskich miast przez sowieckich okupantów. W pamięci wraca ciepły kwiecień 2007 roku, w którym do wschodniej i zachodniej Ukrainy, w poszukiwaniu nowych…

1150x180