Wody podziemne są ogromny źródłem wody pitnej oraz regulatorem obiegu słodkiej wody. Działają jak mega gąbka, która może absorbować nadmiar wody deszczowej i łagodzić niedobory, co ułatwia adaptację do zmian klimatu i wiążących się z nimi gwałtownymi zjawiskami pogodowych, takimi jak ulewne deszcze i susze.
Problem zarządzania obiegiem wody stanowi wyzwanie dla wielu miast. Wynika to z faktu, że miasta są sztucznym środowiskiem, odciętym od ziemi przez betonowanie i uszczelnienia powierzchni, w której roślinność zajmuje niewielkie, wyizolowane obszary.
W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, takimi jak zarządzanie obfitymi opadami deszczu warto propagować rozwój błękitno-zielonej infrastruktury w miastach. Przejawia się ona m.in. w zwiększaniu terenów zielonych na obszarach miast oraz tworzeniu, m.in. systemów małej retencji, umożliwiających absorbcję wody deszczowej i poprawę gospodarowania wodą gruntową.
Naukowcy przebadali próbkę o powierzchni około 150 km kw. w siedmiu różnych miastach na całym świecie – Auckland, Londynie, Bombaju, Nairobi, Nowym Jorku, Szanghaju i Singapurze – aby ocenić, jak dobrze ich istniejąca infrastruktura naturalna pomaga im absorbować opady.
Auckland, w Nowej Zelandii okazało się miastem, które najbardziej przypomina gąbkę. Oznacza to, że potrafi ono najlepiej absorbować ulewne deszcze. W Auckland niemal połowa badanego obszaru miasta składa się z zielonej i niebieskiej przestrzeni. Tworzą ją m.in. ogród botaniczny, zielone aleje, systemy bioretencji w tym miejskie ogrody deszczowe, „żywe” zielone dachy oraz chodniki o przepuszczalnej nawierzchni.
W polskich miastach jest coraz więcej projektów błękitno-zielonej infrastruktury, jednak warto, by władze miejskie czyniły je jeszcze bardziej „gąbczastymi” wzorem nowozelandzkiego Auckland.
dr hab. Małgorzata Pięta-Kanurska, Profesor UEW
Katedra Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Źródło:
1. https://www.smartcitiesworld.net/resilience/resilience/auckland-ranked-as-spongiest–city?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Daily%20Newsletter
2. https://cdn.auckland.ac.nz/assets/creative/schools-programmes-centres/transforming%20cities/Greening_Cities_Report.pdf